İspanyol Merdivenleri Roma ve Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

İspanyol Merdivenleri Roma

ve

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

Aşıklar şehri Roma’nın en gözde iki mekanı, Aşk çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri… Turistlerin ilk olarak gezdikleri yerlerdir. Pek çok kafe ve restoran turist tuzağıdır, ancak gayet güzel ve uygun yerlerde bulunmaktadır. İspanyol Merdivenleri ve Aşk çeşmesi aynı bölgede sayılabilir. Birbirlerine yürüyüş mesafesi uzaklığındadır.

İspanyol Merdivenleri ve Piazza di Spagna

Roma’nın en sevilen anıtlarından biri olan rokoko merdivenler, zarif bir eğimle meydana dökülür. En güzel zamanları begonvillerin açtığı mayıs ayıdır, ama burası her zaman kalabalıktır. Gece geç saatlere kadar sokak çalgıcılarını dinleyen, sohbet eden, bir şeyler içen Romalılar ve turistler la dolce vita’ya kendi yorumlarını katarlar. 1723-6 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan merdivenlerin İtalyanca adı olan Scalinata Della Trinata Dei Monti, merdivenlerin tepesinde yer alan kiliseden gelmektedir. Kum saati biçimindeki Piazza di Spagna, Bernini’nin Barcaccia çeşmesiyle dikkate değer. Meydanın adı da hemen yakınlarda bulunan İspanyol Sefareti’nden gelir.

Merdivenlerin hemen köşesinde 1893 yılında açılmış ingiliz çaycısı olan Babington’s Tea Rooms yer alır. Fiyatları inanılmaz yüksektir. Şık bir kıyafetiniz yoksa içeride sizinle pek ilgilenen garson da bulamazsınız. İçeri girdiğinizde pek çok masanın rezerve olduğunu göreceksiniz. Romalıların ve turistlerin ilgi odağı olan bir çay evidir.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi, Fontana di Trevi)

Anita Ekberg La Dolce Vita’da havuza girmiş, Çeşmede Üç Para’da, Roma’ya bir daha gelmek isteyenlerin havuza nasıl bozuk para atacaklarını göstermiştir. Beyaz perdenin büyülü dünyası sayesinde bu çeşme Roma’nın en ünlü imgelerinden biri haline gelmiştir. Çeşmenin sağındaki rölyefte, Augustus’un Acqua Vergine su kemerini yaptırırak suyunu kente getirdiği kaynağı keşfeden bakire betimlenmiştir. Nicola Salvi, antik kökenlere duyduğu saygıyı, bir zafer takının Klasik mimarisi üzerine bindirdiği görkemli süslemelerle ifade etmiştir.

Roma’da Poli Sarayı’nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir. Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi adı konulduğu varsayıldığı gibi, üç yeraltı su yolunun bu noktada toplanmasının isminin nedeni olduğu iddiası da vardır.

Trevi Çeşmesi Tarihi: Trevi Çeşmesi’nın tarihi, İmparator Augustus döneminde başlar. Tarih, su arayan askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kızın efsanesine dayanmaktadır. İmparator Augustus’nun damadı Agrippa, akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon’a kadar ulaştırmıştır. 8. yüzyılda, 12. yüzyılda V. Niccolo tarafından ve 15. yüzyılın ortasında 4. Paolo tarafından restore edilmiştir.1998’de büyük bir düzenleme geçirmiş, temizlenmiş ve su sistemi de yenilenmiştir

Efsaneye göre, Roma’da aşk yaşamak için Aşk Çeşmesi’ne arkanız dönüp 2 kez bozuk para atıyorsunuz, Romalı bir kızla evlenmek için 3 kez bozuk para atıyorsunuz, Roma’ya tekrar gelmek için 1 kez bozuk para atıyorsunuz.

 

 

Paylaş