Machu Picchu : İnkaların Kayıp Kenti

Machu Picchu ;

 

90 yıl önce keşfedilen ve hala bir muamma olarak karşımıza çıkan bu şehrin hikayesinin üstünü zaman örtmüştür.  

 

Peru And dağlarında, iki tepe arasında etrafı yüksek kayalarla çevrili , terkedilmiş bir kale vardır.Bu kale 90 yıldan beri insanları cezp etmektedir.Amerika kıtasının en göz kamaştırıcı arkeolojik bilmesinin yattığı bu yer hala tüm esrarını korumaktadır.

Kentin gerçek adını 

kimse bilmemektedir.Kent sakinleriyle birlikte toprağa gömülmüştür. Burası Machu Picchu veya iki tarafındaki koruyucu dağlardan dolayı Old Peak (eski zirve) , veya İknaların Kaybolmuş Kenti olarak bilinmektedir.

1911 ‘de Hiram Bingham adlı bir Tarihçi tarafından keşfedilen , dahiane granit tapınaklar , su yolu kemeri ,çeşmeleri, mezarları, tersaneleri ve sonsuz uzayan merdivenleri ile bu kent ormanlar , yabani bağlar ve enkaz tarafından yüzyıllarca gizlenmiştir.

 

Machu Picchunun kurulumuyla ilgili bazı araştırmacılar ; İspanyol fethinden 100 yıl önce kurulmuş olduğunu ileri sürerler, diğer yandan Bingham bu tarihten yüzyıllarca önce kurulmuş bulunduğunu ve İknaların ilk şehri olduğunu düşünmektedir.Sanat bakımından zenginliği , sakinlerinin kral ailelerinden olduğu izlenimi verir.Ancak mezarlıkları Machu Picchu için önemli ip uçları verir.Son dönemlerinde machu Picchu bir kadınlar kenti olmuştur.Topraktan çıkan 173 iskeletten 150’si kadın iskeletidir.Dağılmış olan İnka imparatorluğunda seçilmiş kadınlar diye anılan bir grubun , İspanyol istilacılarından kurtulmak için bu eski inziva köşesine kaçarak burada hayatlarının sonuna kadar parlak bir hayat sürdükleri ve bu sırrın orman tarafından örtüldüğü düşünülmektedir.

Machu Picchu ‘nun bir muamma olarak kalmasının bir sebebi iknaların yazılı dilleri olmayışıdır.Onlar hakkındaki bilgilerin çogu İspanyolların Peruyu fethettikleri sıradaki kayıtlarından alınmıştır.

İnka imparatorlu 1450 yılı civarinda eriştiği en yüksek seviyesine şimdiki peru’yu ekvator’un büyük kısmını , bolivya’yı ve şili’nin kuzey kısımlarını ve arjantini içine almaktadır.Bingham’ın ifadesiyle ” kimsenin aç kalmasına ve üşümesine müsaade etmeyen ” otokratik idare sahip bir devlettir.İnka (imparator) karlı dağları, çıplak çölleri ve sık ormanları , birbirine benzemeyen nitelikler gösteren topraklarını sayısız yollarla birbirine bağlamıştır. Çok iyi teşkilatlandırılmış ve eğitilmiş koşucular vasıtasıyla Pasifik okyanusundan Hükümdarın sarayına taze balık getirildiği söylenmektedir.

On yıl öncesine kadar Machu Picchu’yu görmek için katır sırtında tehlikeli uçurumları aşmak gerekiyordu.Bugün bir uçakla deniz seviyesindeki Lima’dan 3500 metre yükseklikteki eski inka başkenti, güzel manzaralı Cuzco’ya gidilebilmektedir.Buradan kara araçları ile Urubamba nehrinin büyülü vadisine ulaşılabilmektedir.Buradan Pizarro’nun silahşörlerini kaçırtan o vahşi ve derin vadiye girilir.Bu noktada bir zamanlar İnka savaşcıları yabancıları püskürttükleri yerdir.

 

 

Paylaş